Czy seks jest zdrowy? Oczywiście, ale tylko wtedy, gdy będą mu towarzyszyć równie zdrowe nawyki.

shutterstock_120673876

Każdy stosunek seksualny powinien poprzedzać prysznic. Nawet, jeśli prawidłowo dbamy o higienę miejsc intymnych, w ciągu dnia w tych okolicach gromadzi się szereg bakterii. Czy to znaczy, że ze spontanicznego seksu nici? Niekoniecznie. O ile pamiętamy, by regularnie podmywać miejsca intymne bądź używać nawilżanych chusteczek. W takim wypadku nie należy jednak zapominać o umyciu dłoni – stosunek seksualny często poprzedzają pieszczoty palcami oraz zadbaniu o higienę paznokci – należy regularnie je przycinać i wyrównywać, by nie spowodować okaleczenia partnera.

Czyste ręce przed

Jak zauważają twórcy kampanii „Kobiecość niejedno ma imię” czyste ręce są równie ważne w przypadku partnerki, jak i partnera, który zakłada prezerwatywę. Przecież bakterie, które się na niej znajdą, szybko powędrują w okolice intymne kobiety…  A co, jeśli w planach macie wspólną kąpiel lub prysznic? Czy wówczas mycie przed również jest konieczne? Nie, po prostu nie zaczynajcie stosunku zaraz po wejściu do wanny/kabiny. Najpierw opłuczcie się nawzajem wodą, najlepiej z dodatkiem kosmetyku myjącego – przecież to doskonały sposób na grę wstępną. A całą zabawę zakończcie – ponownym prysznicem dodają.

shutterstock_104861900

Romantycznie czy higienicznie?

Namiętne igraszki, a zaraz po nich – zaśnięcie w czułych objęciach. Niestety, taki scenariusz tylko w filmach. Po każdym stosunku seksualnym zaleca się bowiem oddanie moczu, by usunąć bakterie z cewki moczowej oraz umycie miejsc intymnych w ciepłej, ale nie gorącej wodzie z dodatkiem emulsji do higieny intymnej. Na szczególną uwagę zasługuje higiena w sytuacji, kiedy kobieta jest w trakcie miesiączki. Jeśli para zdecyduje się na współżycie, wówczas należy pamiętać o zabezpieczeniu łóżka np. ręcznikiem oraz wzięcia prysznica jak najszybciej po zakończeniu stosunku – w tym czasie ryzyko infekcji intymnej wzrasta dwukrotnie. Prysznic jest oczywiście wskazany w przypadku obojga partnerów.

„Niektórym osobom wydaje się, że pójście do łazienki zaraz po stosunku jest nieromantyczne” – zauważają twórcy serwisu. „Pytanie, czy bardziej romantyczne jest zasypianie bez prysznica i w nieświeżej pościeli…” Oprócz oczywistych względów, które wymuszają od nas zadbania o higienę po seksie, dochodzi też przecież fakt, że w czasie zbliżenia wzmaga się proces pocenia organizmu. Warto też przy tym pamiętać o regularnej wymianie ręczników – nie należy używać ich dłużej niż przez tydzień, a te, stosowane do higieny intymnej – jeszcze krócej. Jeśli zachodzi taka potrzeba, po stosunku należy wymienić również bieliznę.

shutterstock_178825730

Seksowne warunki

Równie ważne dla zdrowia intymnego jest stworzenie „seksownych warunków”. I mimo że większość z nas rozumie pod tym pojęciem nastrojowe światło, zapalone świece czy aranżację sypialni, nie mniej ważna jest świeża pościel, czyste prześcieradło i – powietrze. Duszna, niewywietrzona sypialnia, poplamione prześcieradło, niezmieniana od miesiąca pościel – takie warunki nie tylko zniechęcają do miłosnych uniesień, co niosą ze sobą niebezpieczeństwo zakażenia infekcją intymną.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.