Seks w ciąży wzbudza wątpliwości wielu kobiet. Do którego miesiąca można go uprawiać i czy nie zagraża życiu płodu? Lekarze jednak uspokajają – nie ma powodów by z niego rezygnować. Abstynencja konieczna jest tylko wtedy, gdy twoja ciąża jest zagrożona. Poniżej, trymestr po trymestrze wyjaśniamy, z jakimi dolegliwościami możesz się spotkać i jak możesz im zaradzić.

Gdy kochankowie dowiadują się, że zostaną rodzicami, często rezygnują z seksu. Boją się, że współżycie może doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Obawiają się również przedostania spermy do płodu i tym samym niekorzystnego wpływu na jego rozwój. Owszem, zdarzają się sytuacje, w których lekarze zalecają wstrzemięźliwość, ale zazwyczaj są to wyjątkowe zdarzenia. Jadnak aby upewnić się co do twojego i dziecka bezpieczeństwa, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

 

Chwilowa wstrzemięźliwość

Podczas uprawiania seksu dziecko jest całkowicie bezpieczne, zapewniają ginekolodzy. Jest bowiem chronione przez mięśnie macicy, pęcherz płodowy i płyn owodniowy. A ochronę płodu przed spermą i drobnoustrojami stanowi gęsty śluz, który znajduje się w wydłużonej w okresie ciąży szyjce macicy. Choć seks nie zagraża rozwojowi ciąży, to jednak warto z nim zaczekać do pierwszej wizyty u ginekologa, który sprawdzi, czy zarodek właściwie się zagnieździł i czy wszystko przebiega prawidłowo. W  innym przypadku lekarz może odradzić współżycie na jakiś czas lub nawet przez cały okres ciąży, gdyż skurcze wywołane orgazmem mogą prowadzić do poronienia.

 

Przeciwwskazaniem do odbywania stosunków płciowych są też: krwawienia z dróg rodnych, niewydolność szyjkowa lub stan zapalny narządu rodnego. Grożą one poronieniem lub przedwczesnym porodem. Również poronienie w przeszłości powinno skłonić partnerów do unikania stosunków płciowych w pierwszych trzech miesiącach ciąży.

 

Zmienne libido

Życie seksualne przyszłych rodziców przez dziewięć miesięcy będzie zmieniało się w zależności od poziomu hormonów kobiety. Mają one ogromny wpływ zarówno na jej stan psychiczny, jak i na libido. Jednego dnia przyszła mama będzie potrzebowała seksu, a drugiego – tylko czułego przytulenia lub potrzymania za rękę. Mężczyzna powinien dzielnie znosić jej nastroje i postarać się zrozumieć niechęć do zbliżenia. Trudno być tryskającą seksapilem partnerką, gdy ma się mdłości lub gdy bolą plecy. Bywa też, że niektóre kobiety po zajściu w ciążę tracą zainteresowanie seksem i skupiają się jedynie na oczekiwaniu dziecka. Dobrze by było, aby powiedziały o tym swojemu partnerowi. Może udałoby im się wspólnie znaleźć inny sposób na radość w łóżku. Oprócz stosunku, pozostają przecież jeszcze pieszczoty, czułe słówka i pocałunki, które sprawią że partnerzy nie stracą ze sobą więzi.

 

Z drugiej strony zdarza się też, że w tym okresie wiele kobiet wręcz przeciwnie – nabiera olbrzymiej ochoty na seks. Ten stan można wytłumaczyć faktem, że nie obawiają się już zajścia w niechcianą ciążę.

 

Mężczyzna i ciąża

Kobiety w ciąży czasami skarżą się na mężczyzn. Nie czują się przy nich atrakcyjne, gdyż partnerzy przestali postrzegać je w kategoriach seksualnych. Taka reakcja się zdarza. Mężczyzna może przeżywać stres w związku z trudnościami w zaaakceptowaniu ciężarnej partnerki w roli kochanki. Często powodem są też zmiany w wyglądzie kobiety i obawa przed skrzywdzeniem jej. Ważne jest, aby partner potrafił powiedzieć przyszłej matce swojego dziecka o niepokojących obawach i lęku, dbając tym samym o to, aby nie poczuła się nieakceptowana lub odrzucona. Czasem problem może tkwić w tym, że kochankowie nie mogą znaleźć pozycji, w której byłoby im wygodnie współżyć, gdyż duży brzuch może przeszkadzać w zbliżeniach. Jednak mimo tych licznych przeciwności, seks w czasie ciąży może być naprawdę przyjemny i satysfakcjonujący, o czym postaramy się was przekonać poniżej.

 

Jak się kochać?

Należy przede wszystkim dobierać takie pozycje, w których partner nie będzie uciskał brzucha i piersi kobiety, a partnerka będzie mogła kontrolować głębokość penetracji. Poszukiwanie ich może stać się częścią gry miłosnej.

 

Pierwszy trymestr

Choć na początku ciąży w zasadzie każda pozycja jest dopuszczalna, to wiele par zachowuje wstrzemięźliwość. Dzieje się tak dlatego, że większość kobiet obawia się poronienia, ma mdłości oraz obrzmiałe i wrażliwe na dotyk piersi. Ponadto napady senności i zmęczenie sprawiają, że łóżko kojarzy się im wyłącznie ze spaniem. Jeżeli kobieta nie ma ochoty na zbliżenie, bliskość intymną można zastąpić czułym przytuleniem partnerki. Z seksem warto poczekać do weekendu – w sobotnie czy niedzielne popołudnie na ogół jesteśmy mniej zmęczeni.

 

Pozycje: We wczesnym etapie ciąży sprawdza się pozycja klasyczna – z tym, że mężczyzna nie opiera się o kobietę, oraz pozycja na krześle – kobieta może siedzieć zarówno przodem, jak i tyłem do mężczyzny.

 

Drugi trymestr

Kobieta staje się bardzo aktywna seksualnie, gdyż nie czuje już tak zmęczonenia, a jeszcze nie jest ociężała. Szybciej też osiąga orgazm na skutek przekrwienia i wrażliwości pochwy oraz wrażliwości piersi wywołanymi zmianami hormonalnymi. Jest też bardziej rozluźniona, gdyż minął okres grożący poronieniem. Warto więc z tego korzystać i wybierać ulubione pozycje sprzed ciąży lub nawet eksperymentować w łóżku, fotelu czy na krześle.

 

Pozycje: Na krześle – kobieta siada wygodnie mężczyźnie na kolanach z twarzą zwróconą ku niemu.  Przy nawet sporym już brzuszku sprawdza się też pozycja tylna – kobieta klęczy na podłodze opierając się łokciami na łóżku, a znajdujący się za nią mężczyzna opiera dłonie na pośladkach partnerki. Wygodna jest także pozycja tylna – boczna gdy kobieta leży na boku, a mężczyzna kładzie się na tym samym boku za kobietą.

 

Trzeci trymestr

W tym czasie ochotę na seks często odbierają bóle krzyża, spowodowane większym obciążeniem kręgosłupa. Miłosnym uniesieniom nie sprzyja też zmęczenie, poczucie ociężałości oraz coraz większy brzuch, który zaczyna poważnie przeszkadzać. Wtedy seks można zastąpić delikatnym masażem pleców lub stóp, na których jest wiele erogennych miejsc.

 

Uwaga! W ostatnich sześciu tygodniach przed porodem wymagana jest szczególna higiena przed współżyciem. Zapobiega to wprowadzeniu do pochwy czynników bakteryjnych z zewnątrz.

 

Pozycje: Jeśli jednak decydujecie się na współżycie, podczas zaawansowanej ciąży najlepiej zdaje egzamin pozycja na jeźdźca (kobieta siedzi na biodrach mężczyzny podpierając się rękoma o materac łóżka i lekko faluje) oraz miłość francuska.

 

Seks jak lekarstwo

Gdy mija wyznaczony termin, a upragnione maleństwo nie spieszy się na świat, lekarze wywołują poród oksytacyną. Ale może w tym pomóc również seks. W męskim nasieniu zawarte są prostaglandyny – związki, które pobudzają skurcze macicy, a tym samym poród.

 

Podobnie może zadziałać miłość hiszpańska, czyli wsuwanie członka między piersi. Podczas drażnienia brodawek sutkowych przysadka mózgowa wydziela oksytacynę czyli hormon, który także wywołuje skurcze macicy i poród.

 

Niepożądane skutki

Zdarza się, że mimo braku przeciwwskazań lekarskich do współżycia podczas ciaży, pojawią się niepokojące objawy. Należy natychmiast zawiadomić lekarza. Poniżej lista najczęściej pojawiających się sygnałów:

1. Czasem po stosunku może pojawić się ból. Należy o tym porozmawiać z lekarzem, ale najczęściej wystarczy uprawiać seks w innej pozycji, która nie sprawi kobiecie bólu.

2. Ciąża może owocować także suchością pochwy, która podczas stosunku powoduje dyskomfort i ból, a delikatna wyściółka pochwy może ulec otarciu i uszkodzeniu. Ponadto otarcia naskórka w intymnych miejscach mogą boleć lub szczypać podczas oddawania moczu oraz stanowią otwarte „wrota” dla różnych intymnych infekcji. Jeśli partnerzy chcą się kochać, powinni stosować lubrykanty (środki nawilżania pochwy). Są to specjalne żele na bazie wody, w których nie ma prawie żadnych chemikaliów (a więc nie uczulają). Stosuje się je tuż przed stosunkiem: obficie smaruje się srom, można także posmarować nimi penisa. Czasem dobrze sprawdzają się także prezerwatywy z lubrykantem. Ale nie wolno wybierać tych rozgrzewających, bo w ciąży ciepło nie jest wskazane.

3. Większość kobiet w ciąży ma piersi szczególnie wrażliwe na dotyk, który jest drażniący i nieprzyjemny. Wtedy nawet delikatne pieszczoty są niewskazane.

4. Krwawienie po stosunku. Zawsze trzeba o nim powiadomić lekarza prowadzącego. To, które zdarza się w pierwszy trymestrze wynika z niedostatecznej liczby hormonów u przyszłej mamy, których zadaniem jest utrzymanie ciąży. Do krwawienia może także dojść po głębokim wprowadzeniu penisa do pochwy, gdyż podczas ciąży szyjka macicy jest bardzo przekrwiona. Czasem może być ono skutkiem nie wyleczonej nadżerki.

Należy także pamiętać, aby przez cały okres ciąży nie korzystać z akcesoriów erotycznych (np. wibratorów), gdyż użycie ich może spowodować różnego rodzaju infekcje. Warto też unikać pozycji seksualnych, które wymagają dużego wysiłku i dużego napięcia mięśni, zwłaszcza w obrębie brzucha, gdyż to może doprowadzić do urazu.

 

Ochronny płaszcz

Kobieta w ciąży jest pod szczególną ochroną, ale nie oznacza to wyłączenia się z codziennego życia. Owszem, zdarzają się ciąże zagrożone, podczas których zalecany jest odpoczynek i brak seksu. Zazwyczaj jednak możemy funkcjonować tak, jak do tej pory – pracować, spotykać się z przyjaciółmi i namiętnie kochać. Obserwowanie swojego ciała, rozsądek i życzliwa opieka twojego partnera pomogą przeprawić ci się i odkrywać tajemnice tych dziewięciu zaskakujących miesięcy.

 

tekst: Hanna Mądra

1 komentarz
  1. Witam. Jestem w 23tygodniu ciąży.
    To moja pierwsza ciąża więc niewiem co i jak …
    Ale problem jest taki że ból brzucha na dole pojawia się jak tylko mąż lekko dotknie piersi, przy lekkim podnieceniu, przy sexie mocniej i po sexie też boli
    Nie umiem porozmawiać o tym z mężem bo on nie wie co to znaczy ból niewiem co robić i potrzebuję się wyżalić i z kimś porozmawiać ale nie mam nikogo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.