Chorób przenoszonych drogą płciową jest ponad 20. Możesz się nimi zarazić uprawiając seks bez zabezpieczenia – również analny lub oralny. Postaraj się o tym pamiętać, nawet wówczas, gdy atmosfera chwili nie sprzyja myśleniu o przyziemnych sprawach.

Najbardziej popularne choroby przenoszone drogą płciową:

– chlamydioza
– rzeżączka
– kiła
– rzęsistkowica
– opryszczka genitaliów
– czerwonka bakteryjna
– ziarniak pachwinowy
– HPV
– HIV

Jedne z chorób ujawniają się już w dwa dni po zakażeniu, inne nawet po dwóch miesiącach. Zazwyczaj dają o sobie znać upławami, swędzeniem, pieczeniem lub obrzękami w okolicach intymnych. Są jednak i takie o ukrytym przebiegu, które przez długie miesiące nie powodują żadnych objawów.

Chorób przenoszonych drogą płciową nie należy bagatelizować. Nie leczone mogą prowadzić do poważnych komplikacji. Zawsze konieczna jest kuracja obojga partnerów, w przeciwnym razie osoba wyleczona może się powtórnie zarazić od swojego nie leczonego partnera. Jeśli zachoruje kobieta w ciąży, zagrożone jest także zdrowie jej dziecka.

Do zakażenia dochodzi zazwyczaj w skutek kontaktu seksualnego z osobą chorą – podczas stosunku tradycyjnego, oralnego lub analnego. W przypadku niektórych chorób – np. rzęsistkowicy – zarazić się można korzystając ze wspólnego ręcznika, pościeli i mydła, na basenie lub w publicznej toalecie.

Dlatego, aby ustrzec się przed niebezpiecznymi bakteriami i pasożytami, należy:

– przestrzegać podstawowych zasad higieny – nie korzystać z ręcznika, pościeli i mydła osób, których nie znamy
– nie korzystać bezpośrednio z muszli toaletowej w miejscach publicznych
– używać prezerwatywy podczas stosunku z partnerem, co do którego stanu zdrowia nie mamy pewności
– przeprowadzać badania kontrolne pod kątem obecności chorób przenoszonych drogą płciową.

Pamiętaj, że często w 50% procentach, choroba przebiega bezobjawowo. Dbaj o swoje zdrowie.

Ponieważ choroby przenoszone drogą płciową często przebiegają bezobjawowo, osobom aktywnym seksualnie zaleca się wykonywanie profilaktycznych badań. Dotyczy to zwłaszcza osób zmieniających partnerów i uprawiających seks bez zabezpieczenia.

Dla przykładu: rzeżączkę można wykryć podczas badania bakteriologicznego wydzieliny z pochwy – u kobiet, a z cewki moczowej u mężczyzn. Dla pewności zaleca się u kobiet, aby z pobranego wymazu z pochwy zrobić posiew w celu wyhodowania bakterii. Natomiast odpowiednio wcześnie wykryta kiła może być wyleczona penicyliną w ciągu 15-40 dni.

Jedno jest pewne – osoby aktywne seksualnie powinny dla zdrowia i bezpieczeństwa nie tylko własnego, ale i partnera, wykonywać okresowe badania kontrolne. Zapytaj o nie swojego ginekologa.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.