Poniżej opisujemy możliwe przyczyny braku wystepowania orgazmu u kobiet. Pamiętajmy, że wszystkie dysfunkcje seksualne trzeba leczyć, dokładnie tak samo jak wszystkie inne zaburzenia mające wpływ na życie, jego komfort, na samoocenę i zadowolenie.

Anorgazmia pierwotna

To dysfunkcja polegająca na tym˛ że kobieta nigdy, w żadnej sytuacji, ani z partnerem, ani podczas samodzielnego pieszczenia nie doszła do szczytowania. Zamiast pojęcia anorgazmii chętniej się teraz używa określenia: kobieta przedorgazmiczna, dzięki czemu nie utrwala się wzorzec braku orgazmu.

Anorgazmia wtórna

Zaburzenie, które nastąpiło już po doświadczeniu przez kobietę szczytowania. Orgazm był, kobieta przeżywała go w trakcie kochania z partnerem lub podczas sesj autoerotycznych, ale raptem coś się zmieniło, szczytowania nie ma, w żadnej sytuacji.

 

Najczęściej  dzieje się tak, gdy dochodzi do jakiejś zmiany wewnątrz związku, między partnerami, a także wtedy, gdy pieszczoty stają się rutynowe i wystarczają co prawda do tego, żeby się podniecić, ale już nie do tego, żeby doznać szczytowania. Męska dysfunkcja seksualna tej fazy to przedwczesny wytrysk, równie frustrujacy i zaburzający. Znacząca różnica polega na tym, że przedwczesny wytrysk, jak i inne męskie dysfunkcje – jest trudny do ukrycia i szybko staje się problemem obydwojga partnerów, szybciej szuka się pomocy. Natomiast kobiety, częściej, zamiast szukać pomocy, uczą się coraz sprytniejszego ukrywania tego zaburzenia lub po prostu zaczynają udawać orgazmy.

 

Inne powody zaburzenie odczuwania orgazmu
Przyczyny zaburzeń przeżywania szczytowania są bardzo różne i właściwie powinno się je rozpatrywać indywidualnie. Można podać jedynie te najczęstsze:

 

Nieodpowiednia stymulacja

Czyli rodzaj pieszczot źle dobrany do właściwości i potrzeb indywidualnych.  Niestety, wciąż zbyt wiele kobiet nie wie, które punkty erogenne są u nich najwrażliwsze, nie mają lub nie przyznają się, że w trakcie masturbacji wypracowały doskonały dla siebie wzorzec pobudzenia – na przykład wolą mieć pobudzaną łechtaczkę lub na odwrót właśnie pochwę. Tu uwaga dla panów: proszę pamiętać, że pieszczoty odpowiadające jednej partnerce, innej mogą nie odpowiadać!

 

Partner

Znakomicie potrafi zabić w kobiecie fazę pożądania i w efekcie doprowadzić także do braku orgazmu poprzez:
– źle dobrane, nieumiejętne pieszczoty szczególnie miejsc intymnych;
– nastawienie wyłącznie na własne zaspokojenie, traktowanie partnerki przedmiotowo;
– opowiadanie o byłych partnerkach i ich nadzwyczajnych zdolnościach erotycznych oraz własnych możliwościach w byłych związkach;
– brak higieny.

 

Przeszłość
Zdarzenia z przeszłości mogą z czasem się uaktywnić i wytworzyć silne mechanizmy obronne. Trudno wtedy o wyluzowanie i utratę kontroli konieczną do przeżycia szczytowania z partnerem. Lęki, nierozwiązane problemy, ból związany z przeszłością także hamują odczuwanie satysfakcji erotycznej.

Niektóre choroby

W tym na przykład niezauważone, powtarzające się stany zapalne narządów płciowych, zwiotczenie mięśni okalających pochwę, zbyt mała wilgotność, co jest niekiedy objawem chorób na podłożu hormonalnym, choroby pęcherza itp.

 

Oziębłość u kobiet
Często jest w potocznym rozumieniu utożsamiana z brakiem orgazmu. Ale to nie to samo. Kobiety rzeczywiście oziębłe to medyczna rzadkość. Oziębłość w sensie seksuologicznym oznacza bowiem, że w dużym stopniu lub całkowicie zostało zahamowane pożądanie. Kobieta unika wtedy zbliżeń. Każdy kontakt seksualny, nawet pieszczoty wstępne są dla niej nieprzyjemne. Przyczyną takiej oziębłości mogą być zaburzenia hormonalne lub zahamowania wynikające z urazów, przeżyć traumatycznych, zbyt rygorystycznego wychowania, braku właściwego uświadomienia. Także niektóre choroby mogą prowadzić do zupełnego zaniku potrzeby seksualnej.

Pomoc

Wszystkie dysfunkcje seksualne trzeba leczyć, dokładnie tak samo jak wszystkie inne zaburzenia mające wpływ na życie, jego komfort, na samoocenę i zadowolenie. I najlepiej, zacząć je leczyć szybko, zanim utrwalą się wzorce zachowań, a organizm nauczy się różnego typu reakcji zastępczych.

AR

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.