W sferze seksualności istnieje ogromny potencjał, którego umiejętne wykorzystanie może zarówno zwielokrotniać naszą satysfakcję i zadowolenie, działać harmonizująco na psychikę i życie codzienne, jak i (co nie mniej ważne) poprawiać wzajemny kontakt i komunikację pomiędzy partnerami.

 

Wiele takich cennych zaleceń pomagających nam pogłębić jakość naszej seksualności odnaleźć możemy m.in. w tantrze i taoistycznej seksuologii chińskiej.

W dzisiejszych czasach może być już trudno uwierzyć w fakt, że w Europie przez wiele stuleci seksualność była tak bardzo tematem tabu. Jeszcze w latach 60-tych (XX-go wieku) bardzo słynny był w Anglii skandal i proces wokół książki o tematyce erotycznej pt. „Kochanek Lady Chatterley”. Dopiero werdykt sądu dopuścił publikowanie na rynku tego typu dzieł bez żadnych skrótów. A było to przecież powieść beletrystyczna.
Także dopiero wtedy ukazało się na publicznym rynku pełne angielskie tłumaczenie „Kamasutry” (autorstwa R. Burtona), chociaż dzieło to przetłumaczono jeszcze końcem wieku XIX. Wtedy jednak ukazało się ono w bardzo niewielkim nakładzie prywatnym, a autorzy tłumaczenia nie odważyli się podać swoich nazwisk.

Dla kontrastu należy powiedzieć, że lekturę „Kamasutry” (traktatu dotyczącego miłości kobiety z mężczyzną) w Indiach od półtora tysiąca lat polecano do czytania dojrzewającym dziewczętom, aby w życie dorosłe wchodziły z odpowiednią dojrzałością seksualną.

Obecnie (w pewnym sensie) mamy na Zachodzie sytuację przeciwną – tak wiele zmieniło się w mentalności Europy przez te lat około 40. Książki o erotycznej tematyce, filmy zawierające odważne sceny, czy wreszcie mnóstwo kolorowych magazynów (tak erotycznych, jak i porno) nie tylko nikogo już nie szokują, nie zaskakują, ale często są czymś powszechnym.

Jednak w tym bogactwie ofert dotyczących sfery erotycznej, seksualnej i intymnej, niewiele jest propozycji oferujących głębsze (przynoszące faktyczne spełnienie) podejście do tej sfery. Chyba właśnie teraz, po pierwszym i nieco powierzchownym zachłyśnięciu się rewolucją seksualną, jest odpowiednia pora na podejście integrujące seksualność z całym rozwojem człowieka, z jego w pełni rozumianą szczęśliwością, podejście dowartościowujące sferę seksualną bez zbędnych emocji, lęków i buntu.

Wiele dawnych kultur doceniało głęboką i szczególną wartość seksualności. Starożytna wiedza Indii, Nepalu, Tybetu, Chin i Japonii dotycząca seksu była przez wieki nieznana społeczeństwom zachodnim, a i obecnie jest ona przyswojona w niewielkim stopniu. W tych wschodnich kulturach seksualność uważano za dziedzinę godną bardzo dokładnego i wnikliwego poznania, za sztukę wspierającą życiową szczęście, dojrzałość i mądrość człowieka.

Można powiedzieć, że na Zachodzie wiedza o tym, jak uczynić z seksualności narzędzie rozwoju, stawia dopiero pierwsze kroki. Seksualność to przecież nie tylko zadowolenie i przyjemność, ale także istotna sfera partnerskich kontaktów, a ponadto ważny klucz do naszej emocjonalności i wzorców przeżywania świata.
Poziom naszej seksualności bardzo istotnie wpływa na jakość całego naszego życia.

Warto zatem tę lukę w naszych praktycznych życiowych umiejętnościach uzupełnić. Współczesne czasy – powszechna wymiana i dialog wielu kultur, jak i rozwój takich nauk jak seksuologia i psychologia – są do tego celu bardzo sprzyjającymi okolicznościami.

Seksualność jest faktem, który po prostu jest. Zapewne sama w sobie nie jest ona ani dobra, ani zła – ona jest, a my decydujemy, czy zrobimy z niej dobry, czy zły użytek.
Jeśli ją tłumimy, czy też jesteśmy z jej powodu nadmiernie sfrustrowani, wówczas zapewne nasza seksualność zbytnio nam nie służy. Jeśli jednak dostarcza nam poczucia szczęścia i radości, pogłębia naszą więź z partnerem i pomaga bardziej odnajdywać się i wyrażać w życiu – wówczas staje się ona dla nas czymś dobrym – pracuje na nasze konto.

Doznawanie szczęści, radości i pożytku płynącego z naszej sfery seksualnej zależy od tego, czy potrafimy wydobyć z niej bogactwo i głębię. Wyraża się to zarówno w intensywności doznań fizycznych i psychicznych oraz w stworzeniu odpowiedniej atmosfery kontaktu, harmonii i szczęścia.

Doznania przyjemności, rozkoszy i radości zależą bardzo istotnie od stanu naszego umysłu i nastawienia. Aby przyjemność intymna nie była czymś powierzchownym powinniśmy zaangażować w nią całe nasze obudzone ciało fizyczne, jak i nasze emocje i wyobraźnię.

Te tajniki głęboko satysfakcjonującej nas seksualności, która jednocześnie może rozwijać pozytywnie całą naszą osobowość i życie, znane były w wielu kulturach od setek, czy może tysięcy lat. Warto bez wątpienia po nie sięgnąć, przekładając je na język naszej współczesnej kultury i psychologii.

Kluczem do osiągania bardzo głębokich satysfakcji seksualnych i rozwoju całej osobowości poprzez tę sferę, jest zmierzanie „od podzielenia – do jedności”. Z jednej strony chodzi o odkrywanie poczucia jedności i porozumienia ze swoim partnerem, jak i poczucia jedności z całym życiem i światem, w którym chcemy się wyrażać, a z drugiej strony chodzi o jedność osiąganą w nas samych – scalenie naszej często podzielonej i rozczłonkowanej osobowości w jedno.

Seksualność jest bardzo potężną, istotną i dynamiczną energią w naszym życiu. Aby energia ta doprowadzała nas do spełnienia, do stanu wewnętrznej radości i jedności, powinniśmy tą energią posługiwać się w sposób świadomy.

W praktyce, w technikach miłosnej tantry i tao seksu chodzi o to, by świadomie i w pełni obudzić energię seksualną, a następnie kierować ją w taki sposób, by krążyła w naszym ciele. Dzięki temu energia seksualna integruje się z innymi obszarami naszej osobowości – z emocjami, z podświadomością i świadomością.

Jak to osiągnąć – pokazuje to w sposób praktyczny poradnik „Arkana Seksu”. Doznanie połączenia naszej seksualności z całą osobowością (jedność ciała, emocji, myśli i głębokiej psychiki) jest czymś bardzo konkretnym. Wyzwala w nas stan radości, promienności i naturalności.

Rafał Seremet
autor: „Arkana seksu – ekstaza i jedność”
www.seremet.org/arkana_seksu/

16 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.