Pod jego pancerzem

Mężczyźni spowici są warstwami ochronnymi – natury fizycznej, emocjonalnej, psychologicznej – których główny splot znajduje się w okolicy bioder, ale ogarniają one całe ciało i cały umysł.

Seks posiada swój własny język. Znacie to stare powiedzenie: „Czasem najlepsza obrona jest doskonałym atakiem”? No cóż, nie do wszystkiego to pasuje. Jeżeli rozmawiamy o seksie, czasem najlepsza obrona tak naprawdę w ogóle nie jest obroną.

Wyobraźmy sobie coś takiego – facet budzi się w środku nocy i powoli przemierza ciemny pokój zastawiony meblami. Jedną rękę trzyma wyciągniętą przed siebie, szukając po omacku drzwi łazienki i wyłącznika światła. Jak myślicie, gdzie jest druga ręka?

Osłania jego genitalia.

To oczywiste, prawda? Mężczyźni chronią swoje intymne części ciała. Bo niby czemu mieliby tego nie robić? Przecież nikt by nie chciał, aby klejnoty rodzinne uległy zniszczeniu.

Ale co by było, gdybym powiedział wam, że taka idea osłaniania się wykracza o wiele dalej poza prosty odruch i stanowi raczej klucz do zgłębienia wewnętrznych zakamarków i ciemnych zaułków męskiej seksualności?

Pozwolę sobie rozwinąć powyższy temat. Narządy płciowe mężczyzny znajdują się na zewnątrz. Od najmłodszych lat chłopcy odruchowo je osłaniają. Z upływem czasu jednak ta instynktowna potrzeba osłaniania wyraża się jako ciągłe uczucie skrytości, fizyczne „napięcie”, które ostatecznie ogarnia cały obszar miednicowy. (Jeśli mi nie wierzysz, kiedy następnym razem znajdziesz się na parkiecie, przypatrz się facetom tańczącym obok ciebie. Ich ręce i nogi wyglądają tak, jakby wszyscy oni wykonywali „Taniec Brakujących Bioder”. Nic dziwnego, ze Elvisa okrzyknięto królem).

Na przestrzeni lat rozmawiałem z niezliczonymi terapeutami medycznymi, kręgarzami, oraz instruktorami tańca i jogi. Wszyscy zauważali, że biodra dorosłego mężczyzny często znajdują się w stanie naprężenia. Każdy z tych specjalistów pracuje z mężczyznami, pomagając im „otworzyć się” – czasem pomagają im w opanowaniu bólu pleców, czasem ułatwiają powrót do zdrowia po urazach, w innych znów przypadkach pokazują, jak należy zatańczyć na własnym weselu, nie poruszając się przy tym jak potwór Frankensteina.
Będąc terapeutą seksuologiem mam przede wszystkim na celu pomóc wam wyzwolić jego biodra, aby mógł doświadczać seksu w mniej zahamowany, a bardziej zmysłowy i podniecający sposób.

Owo poczucie naprężenia dotyczy jednak czegoś więcej, niż tylko sfery fizycznej. Mężczyźni spowici są warstwami ochronnymi – natury fizycznej, emocjonalnej, psychologicznej – których główny splot znajduje się w okolicy bioder, ale ogarniają one całe ciało i cały umysł. Dlatego też absolutnie każdy mężczyzna jest rycerzem w lśniącej – albo i niezbyt lśniącej – zbroi.

Wiem, o czym teraz myślicie: Poczekaj chwilę. Osłona? No proszę! To ja jestem ta, która powinna skorzystać z jakiejś osłony – ilekroć on pochyla moją głowę, karze otworzyć mi się szeroko i mówić „Ach!”.
To jest właśnie dokładnie to, o czym mówię. Dla większości mężczyzn seks zaczyna się i kończy na penisie i rzadko wykracza poza niego. Począwszy od lęku przed brutalnym potraktowaniem jąder, poprzez wrażliwe okolice perineum (obszaru pomiędzy jądrami a odbytem, przepełnionego zakończeniami nerwowymi, który osłania męski punkt G), aż po nietykalne pośladki, męskie doświadczenia seksualne są kontrolowane, ograniczone i stanowią żywe wcielenie napięcia.

Niektóre z owych zabezpieczeń mają fizjologiczne i mimowolne uwarunkowania – jak „odruch mięśnia dźwigacza jądra”, wyzwalany poprzez dotkniecie wewnętrznej części uda mężczyzny (jądra dosłownie podnoszą się i chowają). Wiele z nich ma jednak zdecydowanie świadomą i psychologiczną naturę.
Droga poprzez męskie dojrzewanie jest w znacznym stopniu nauką samokontroli. Doktor medycyny R. Louis Schultz napisał w swej nowatorskiej książce Out In the Open: The Complete Male Pelvis:

Życie w społeczeństwie wymaga od nas wszystkich pewnego poziomu kontroli. Zbyt dużo kontroli może jednak sprawić, że zamienimy się w roboty. Kontrola oznacza, by zawsze być w porządku. Nie pozwalać, aby uczucia wywierały wpływ na twoje życie. Nie pozwalać, aby radość życia stała się celem. Nie wyrażać swoich uczuć. Być neutralnym czyli nijakim. Kontrola oznacza nie być wrażliwym. Zmniejszać przyjemność z uprawiania seksu. Nie być świadomym ani wyczulonym na uczucia innych, jak również na swoje własne uczucia. Kontrola oznacza pozostawanie w ciągle wyrównanym stanie emocjonalnym.

Przytoczyłem ten fragment w całości, ponieważ jeżeli nawet przenikliwe spostrzeżenia doktora Schultza opierają się na jego doświadczeniu medyka i specjalisty od masażu, zbyt często słyszałem takie skargi kobiet na temat mężczyzn: „On nie ma kontaktu ze swoimi uczuciami”, „On nie potrafi się rozluźnić, trzyma wszystko w sobie”, „Uprawiamy seks, ale nie ma w tym miłości”, „Nie rozmawiamy o seksie, bo on wyłącza się minutę po tym, jak ja zaczynam rozmowę” i tak dalej.

Doktor Schultz kontynuuje temat kontroli oraz jej fizycznych form wyrażania: „Osiągnięcie takiej kontroli nie polega na tym, by poczuć i stać się odrętwiałym. Odnosi się to do całego ciała, a w szczególności dotyczy obszaru anogenitalnego. Osłanianie zaczyna się od naprężeń w okolicy kłopotliwego penisa i odbytu.”
W późniejszej części mych rozważań, kiedy mowa będzie o umyśle mężczyzny, rejon ten – obszar anogenitalny, czyli kompletna miednica, jak nazywa to doktor Schultz – często wywiera poważny wpływ na seksualne pragnienia i fantazje. Chociaż silnie strzeżona i czasem traktowana jak tabu, miednica jest w końcu rejonem, który sygnalizuje zaniechanie i kapitulację, to obszar rozluźnienia i rezygnacji, którym mężczyźni chcieliby się poddać, ale są na to zbyt bojaźliwi. Poza penisem istnieje przecież cały świat erotycznej przyjemności, który można odkryć i zbadać. Dopóki jednak on przypomina elastycznego chińskiego akrobatę, obszar ten pozostanie dziewiczym, cielesnym odpowiednikiem Zakazanego Miasta.

Ian Kerner, Jego orgazm później. Poradnik dla myślących kobiet, wyd. Santorski & Co, Warszawa

*Skróty i podkreślenia pochodzą od redakcji.

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.