Psychologowie często nazywają dotyk najcenniejszym ze zmysłów. Odgrywa on kluczową rolę w pozytywnym rozwoju, pośredniczy w komunikacji i jest niezastąpionym środkiem ekspresji. Od wieków jest także fundamentem w budowaniu więzi międzyludzkich, zaufania i poczucia bezpieczeństwa.

Obserwacje zmian funkcji, jaką w społeczeństwie pełni dotyk, coraz częściej dają do myślenia. Badania marki Durex pokazują, że co drugi dorosły Polak chciałby, aby partner więcej czasu poświęcał na dotykanie. Tymczasem, coraz częściej dotykamy… ekrany urządzeń mobilnych. Pomyślmy o tym dziś 15 lipca, w dniu bez telefonu komórkowego.

relaks 3Nie „przedawkujmy” smartfonów

Ostatnie dwie dekady stoją pod znakiem telefonów komórkowych. W 1995 roku korzystało z nich zaledwie 75 tys. Polaków. Dziś nad Wisłą liczba aktywnych kart SIM szybkimi krokami zbliża się do 60 mln. Spora część z nich to urządzenia z ekranami dotykowymi. Nowoczesne smartfony należałoby raczej nazywać kieszonkowymi komputerami z dotykowymi ekranami, mobilnymi centrami rozrywki czy wydajnymi urządzeniami do pracy niż po prostu telefonami. Smartfonowa rewolucja sprawiła, że ludzie zaczęli traktować swoje urządzenia jak przedmioty, bez których nie można się obejść w codziennym życiu.

relaks 2Znaczenie dotyku

„Dotyk w związku daje nie tylko fizyczną przyjemność, ale zapewnia również poczucie bezpieczeństwa i komfortu. W długoletnich związkach jest większym wyznacznikiem zażyłości niż seks. Ma to znaczenie wówczas, kiedy pierwsza faza zakochania mija i obie strony muszą włożyć więcej wysiłku w budowanie relacji. Pary, które nie unikają dotyku, lepiej potrafią rozwiązywać emocjonalne problemy. Ponadto dotyk powoduje wytwarzanie oksytocyny, zwanej również hormonem miłości. Ma on dwojakie znaczenie. Z jednej strony wyzwala potrzebę bliskości i silne przywiązanie, z drugiej ma również wpływ na nasze zdrowie – pomaga zwalczać negatywne skutki stresu” – podkreśla Radosław Utnik, seksuolog, psycholog, ekspert współpracujący z marką Durex.

relaksDzień bez smartfona

Wiele wskazuje na to, że z roku na rok coraz ważniejsze będzie poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy i w jakim stopniu obcowanie ze smartfonem może zaspokajać potrzeby związane z relacjami, bliskością i dotykiem. Badania marki Durex pokazują, że dla 93 proc. dotyk pełni kluczową rolę w związku. Jeszcze więcej, bo 96 proc. uważa, że wzajemne dotykanie się wyzwala w partnerach pozytywne odczucia, a aż 87 proc. przełamuje dzięki temu trudne chwile lub odbudowuje relacje. Niepokojące jest jednak to, że pomimo deklaracji, iż dotyk jest kluczowy dla bliskości, dobrych relacji i związku, średnio dziennie poświęcamy mniej czasu na kontakt z partnerem/partnerką niż ze smartfonem. Jak wskazują badania 72 proc. osób zdarzyło się unikać dotyku ze swoją druga połówką.

„Pamiętajmy, że dotyk to rozmowa bez słów. Dotyk jest naturalną potrzebą ludzi, która nie maleje wraz z wiekiem” – mówi Anna Cybart, masażystka z warszawskiego salonu SPA CeCe.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.