Zapobiegają ciąży i regulują miesiączkę, a dzięki ciągle udoskonalanej recepturze, obniżają także ryzyko zachorowań na raka. Dają poczucie pewności i bezpieczeństwa. Pozytywną stronę stosowania antykoncepcji doustnej przedstawia lekarz – Agnieszka Mikucka.

 

Tabletki antykoncepcyjne są świetną metodą zapobiegania ciąży. Stosowane regularnie posiadają skuteczność 0,3-0,8. Polecane są przede wszystkim młodym kobietom, które jeszcze nie rodziły i u których nie można zastosować wkładki wewnątrzmacicznej. Jednak nie jest to jedyny plus wynikający ze stosowania tabletek.

 

Działanie

Sposób działania tabletek hormonalnych polega m.in. na zagęszczeniu śluzu szyjkowego. Zawarte w nich progestageny powodują ograniczenie jego przepuszczalności, stanowiąc w ten sposób barierę dla pojawiających się plemników. Podobnie działają na szereg bakterii –  zmniejszają ryzyko zachorowania na zapalenie przydatków nawet o 50 proc.

 

Zapobiegają

Badania dowodzą, że u kobiet stosujących dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne dużo rzadziej występują: rak błony śluzowej macicy, rak jajnika, a także rak jelita grubego. Ponadto hormony zawarte w tabletkach chronią przed powstawaniem zmian niezłośliwych w obrębie gruczołu sutkowego, np. włókniaków. Zaobserwowano również zmniejszenie częstości występowania i zmniejszenie aktywności torbieli czynnościowych jajnika u kobiet stosujących ten rodzaj antykoncepcji.

 

Unormowanie miesiączki

Stosowanie tabletek wpływa korzystnie na niektóre zaburzenia związane z występowaniem miesiączek; redukuje w sposób istotny lub eliminuje zespół napięcia przedmiesiączkowego – PMS, pozwala na uregulowanie miesiączek, zmniejsza obfitość i bolesność krwawień.

 

Zahamowanie zmian skórnych

Pigułki hormonalne mają dobroczynny wpływ na cerę i włosy, gdyż ograniczają działanie testosteronu. Eliminują więc uciążliwe objawy łojotoku i zmniejszają nasilenie zmian skórnych o charakterze trądziku. Ograniczają również nadmierne owłosienie – hirsutyzm, będący m.in. jednym z objawów zespołu policystycznych jajników (PCO).

 

Spadek ryzyka ciąży pozamacicznej

Stosowanie tabletek nie koliduje z późniejszą chęcią zajścia w ciążę, bo już po miesiącu od ich odstawienia można starać się o dziecko. Mało tego, tabletki antykoncepcyjne aż o 90 proc. zmniejszają ryzyko ciąży pozamacicznej.

 

Stop endometriozie!

Badania dowodzą, że antykoncepcja hormonalna ogranicza występowanie endometriozy, będącej jedną z przyczyn niepłodności.

 

W obecnej dobie tabletki antykoncepcyjne są środkami bezpiecznymi i ryzyko działań niepożądanych związanych z ich przyjmowaniem pojawia się stosunkowo rzadko.

 

Tekst: lek. med. Agnieszka Mikucka

 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.