Jak rozpoznać, że uczucie nieustającego zmęczenia, które odczuwasz,  jest spowodowane czymś więcej niż nawałem obowiązków?

 

 

Gdy trwa dłużej, niż 6 miesięcy; nie mija po wypoczynku; wpływa negatywnie na nastrój lub sprawia, że nawet proste zadania wydają się trudne zniechęcające. Jeśli masz uczucie wiecznego zmęczenia, pracujesz, bo musisz, choć kiedyś lubiłaś swoją pracę, a rano wstajesz z wielkim trudem, najchętniej cały dzień spędziłabyś zakopana głęboko w pościeli – to już powód do niepokoju. Jeśli dodatkowo miewasz bóle głowy, mięśni i stawów, kłopoty z koncentracją, powiększone węzły chłonne – pora odwiedzić gabinet lekarza, bo możesz mieć zespół chronicznego zmęczenia (CFS).

Depresja i CFS są pod wieloma względami podobne, różni je stosunek do przyjemności: chory na depresję przestaje ją odczuwać, ma poczucie winy i obniżoną motywację do działania. Chory na CFS jest w stanie cieszyć się tym, co lubi i chciałby uczestniczyć w różnych aktywnościach, ale nie starcza mu na to energii.

Zespół chronicznego zmęczenia występuje najczęściej u ludzi młodych. W latach 80. ochrzczony został mianem „zmory yuppies”, ponieważ dotykał głównie dobrze wykształconych i sytuowanych trzydziestolatków. A dokładnie trzydziestolatki – ponieważ aż 70 proc. chorych to kobiety.

Naukowcy długo nie potrafili określić, co powoduje CFS. Uważają m. in., że zespół ten może być związany z reakcją systemu immunologicznego na zakażenie grzybami pasożytniczymi lub zarodnikami grzybów pleśniowych czy inne alergeny. Zauważyli bowiem, że u większości cierpiących na CFS pacjentów w przeszłości występowały alergie. Przypuszcza się także, że przyczyną mogą być zaburzenia gospodarki cukrem, obniżenie odporności czy zakażenie wirusem Epstein Barra. Niewykluczone, że przyczyną choroby jest uszkodzenie układu immunologicznego przez wirusy: wielu chorych na CFS zauważyło u siebie zbieżność początków choroby z ostrą, wirusową infekcją, którą przeszli. Niezależnie jednak od przyczyny przewlekłe zmęczenie trzeba leczyć, ponieważ samo, niestety, nie zniknie.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.