Często słyszymy i sami mówimy „kocham tę komedię, kocham to jedzenie, kocham tę muzykę…” i wszystko załatwiamy jednym „kocham”. Ale czy w momencie, kiedy chcemy złożyć deklarację uczuć drogiej nam osobie, przychodzi nam to równie łatwo?

shutterstock_212099524

Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl zapytało swoich użytkowników, kiedy mówią „kocham Cię” osobie, z którą się spotykają. Okazało się, że znakomita większość zapytanych „nie rzuca słów na wiatr”. Sam fakt zauroczenia, zakochania nie jest dla nich wystarczającym powodem, by werbalizować zaangażowanie. Wyznanie miłości jest przez nich przemyślane i wypowiadane tylko wtedy, gdy są go absolutnie pewni. Aż 75% kobiet i 62% mężczyzn zadeklarowało, że nie powie tych ważnych słów przy byle okazji. Znaczy to, że zarówno panie, jak i panowie znają znaczenie słów „kocham Cię”, wiedzą, iż dają one nadzieję i pociągają za sobą zobowiązania.

shutterstock_192339581

Jesteśmy uczciwi w wyznaniach

Badanie wykazało również, że zanim wypowiemy te słowa, zazwyczaj analizujemy ewentualne koszty zaangażowania się i przejścia w następny etap związku. Jest to swoisty bilans zysków i strat. Dlatego zarówno mężczyźni, jak i kobiety chcą być absolutnie uczciwi wypowiadając je – nie tylko wobec partnera, ale przede wszystkim wobec siebie. Świetnie zdają sobie sprawę z konsekwencji takiej deklaracji i jej siły.

Część zapytanych twierdziła też, że do okazania miłości wcale nie potrzebuje słów. Tego typu osoby nie mają potrzeby deklarowania uczucia, wolą okazać je partnerowi swoim zachowaniem. Mniej skłonni do słownych deklaracji są panowie. 20% z nich uważa, że nie ma potrzeby, by o swoich uczuciach powiadomić partnerkę w sposób werbalny. Również 11% kobiet nie powie nigdy „kocham Cię” swojemu wybrankowi. Natomiast 7% pań i 7% panów przyznaje się wprost do tego, że nigdy nie wypowiada tych słów, gdyż jest to dla nich zbyt trudne. Część z tych osób nigdy nie nabyła dojrzałości psycho-społecznej i nie potrafi odpowiednio reagować w osobistych, intymnych sytuacjach, część natomiast jest zrażona poprzez wcześniejsze doświadczenia swoje lub bliskich.

shutterstock_162354317

Słowa mają znaczenie

Co ciekawe najmniej osób jest zainteresowanych jest wyznawaniem miłości od razu. Jedynie pojedyncze osoby zadeklarowały w badaniu, że mogłyby wyznać swoje uczucia nawet nie znając partnera osobiście, tylko z e-maili (1% badanych) lub zadeklarować miłość już podczas pierwszej rozmowy telefonicznej albo już na / po pierwszej randce (niespełna 1%).

Każdy z nas ceni relacje z drugim człowiekiem, natomiast nie ma wątpliwości, że miłość jest szczególnym, wyjątkową jej odmianą. Na podstawie odpowiedzi udzielonych w przeprowadzonym badaniu, widać, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni wyznają miłość tylko wtedy, kiedy są pewni swoich uczuć, doskonale rozumiejąc wagę wypowiadanych słów. Każdy z nas pragnie usłyszeć „kocham Cię” od wymarzonego partnera, ale tylko pod warunkiem, że słowa te znaczą więcej niż tylko chwilowy kaprys.

shutterstock_251057728

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.