Sto lat, sto lat! Aż chce się zaśpiewać na cześć nowej Galerii Sztuki XX i XXI Wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie i wystawy prezentującej artystyczny dorobek ostatniego stulecia w kontekście burzliwej historii. Takiej panoramy sztuk jeszcze nie było! 

 

Na powierzchni 700 m2 eksponowane są obrazy, rzeźby, grafiki i rysunki z lat 20. i 30., dzieła filmowe polskiej awangardy, fotografie, fotomontaże, wybrane prace z kręgu kultury niezależnej lat 80. oraz wideo i performance z ostatniego czterdziestolecia. Można obejrzeć dzieła Witkacego, Władysława Strzemińskiego, Tamary Łempickiej, Józefa Czapskiego, Wilhelma Sasnala, Katarzyny Kozyry i wielu innych, niekiedy zapomnianych, twórców. Najwcześniejsze prace pochodzą z pierwszej dekady ubiegłego stulecia. Najnowsze z 2012 roku. Wspólnym mianownikiem jest polskość.

Zdecydowaliśmy się zaprezentować wyłącznie sztukę polską, gdyż taki kierunek narzucił nam charakter kształtowanych przez ostatnie dziesięciolecia zbiorów muzealnych. Galeria Sztuki XX i XXI Wieku nie jest jednak, jak dotychczas praktykowano, wystawą obrazów
i rzeźb, typową dla tego, co galerią sztuki zwykło się nazywać
– mówi dr Piotr Rypson, Kurator Zbiorów Sztuki Nowoczesnej, Z-ca Dyrektora MNW ds. Naukowych. – O jej odmienności świadczą dzieła filmowe, fotografie, fotomontaże, nowe nabytki muzeum: zapisy akcji artystycznych i performance’ów, prace powstałe już w III Rzeczypospolitej, będące zalążkiem kolejnego rozdziału kolekcji sztuki Muzeum Narodowego w Warszawie.

Informacje o wybranych obiektach są dostępne za pośrednictwem aplikacji mobilnej na smartfony (Android i iPhone). Dzięki zastosowaniu Augmented Reality o niektórych dziełach opowiada sam Kurator Galerii. Możliwe są dwie ścieżki zwiedzania: krótsza – trasa TOP10 oraz dłuższa – dla koneserów.

 

Galerię Sztuki XX i XXI Wieku można zwiedzać od wtorku do niedzieli.
bilety: 15 zł (normalny), 10 zł (ulgowy)we wtorki wstęp bezpłatny

 

128 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.