Amerykański Departament Stanu po raz ósmy przyznał Międzynarodowe Nagrody dla Odważnych Kobiet. Nagrodzone panie to mieszkające na różnych kontynentach aktywistki o wielkich sercach.

Amerykański Departament Stanu to odpowiednik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Co roku z okazji Dnia Kobiet przyznaje nagrody dla najdzielniejszych kobiet pochodzących z różnych stron świata. Prześladowane przez jednych, naśladowane przez drugich, na jeden dzień w roku stają się bohaterkami. W 2013 roku na uroczystości wręczenia Międzynarodowych Nagród dla Odważnych Kobiet obecna była między innymi pierwsza dama Ameryki Michelle Obama.

lwie serceW tym roku nagrody odbiorą:

Rusłana Łyżyczko z Ukrainy

Piosenkarka, dyrygentka, producentka muzyczna, tancerka, a jednocześnie polityk. Jedna z liderek pokojowych protestów na kijowskim Euromajdanie. Amerykański Departament Stanu docenił ją za umiejętne wykorzystanie statutu celebrytki do zwrócenia uwagi na ważne problemy społeczne. Wśród jej zasług wymienia się między innymi osobistą akcję ewakuacji kilkorga studentów z rąk uzbrojonych strażników i pokojowe działania dla demokracji. Rusłana była jedną z artystek stale obecnych na Majdanie. Występowała nawet wtedy, gdy minusowe temperatury wyganiały milicjantów z ich prowizorycznych posterunków.

Dr. Nasrin Oryakhi z Afganistanu

Doktor ginekologii, pionierka w dziedzinie ochrony życia matki i dziecka, dyrektor szpitala w Kabulu i fundatorka jednego z centrów medycznych. Działaczka społeczna propagująca wiedzę z dziedziny medycyny kobiecej.  Doceniono ją między innymi za podnoszenie prestiżu kobiet w lokalnym środowisku medycznym.

Roshika Deo z Fidżi

Młoda polityk opowiadająca się za demokratycznymi przemianami w swoim kraju i będąca wzorem dla wielu ludzi z jej pokolenia. Pod hasłem „Bądź zmianą” namawia do wspierania zmian społecznych i opowiada się przeciwko przemocy.

Biskup ewangelickiego Kościoła Baptystów Rusudan Gotsiridze z Gruzji

Zwolenniczka równouprawnienia płci i zrównania praw przedstawicieli wszystkich mniejszości. Broni prawa do swobodnej wypowiedzi i staje po stronie tych, którym odmawia się prawa głosu. Jako ewangeliczka staje w obronie przedstawicieli różnych religii, w tym muzułmanów. Jako jedna z pierwszych duchownych w Gruzji zaczęła bronić praw mniejszości seksualnych.

Sędzia Yassmin Barrios z Gwatemali

Kobieta, która zbudowała swoją pozycję zawodową na przyjmowaniu spraw najbardziej delikatnych politycznie. Zmagała się między innymi z przestępczością zorganizowaną, korupcją na wysokich szczeblach władzy, przemytem narkotyków i przypadkami łamania praw człowieka.

Laxmi z Indii

Niezłomna działaczka społeczna walcząca o prawa kobiet i przeciwstawiająca się przemocy. Jako szesnastolatka Laxmi została oblana kwasem. Oprawca chciał się zemścić za to, że dziewczyna odrzuciła jego awanse. Z bezpowrotnie zniszczoną urodą Laxmi nie zamknęła się w domu tak, jak czyni to wiele podobnie oszpeconych ofiar, ale rozpoczęła kampanię przeciwko przemocy wobec kobiet. Występowała w mediach, zbierała podpisy pod zakazem sprzedaży kwasu i opowiadała o gehennie sobie podobnych. Jej kampania nie ma końca.

Fatimata Touré z Mali

Podczas ataku ekstremistów na szpital w Gao zorganizowała i asystowała akcję przenoszenia pacjentek w bezpieczne miejsce. Podczas konfliktu w północnej części kraju stała się jednym z największych adwokatów krzywdzonych kobiet. Założyła schronisko dla ofiar gwałtów i punkt pomocy prawnej dla kobiet doznających przemocy. Od wielu lat z narażeniem życia dokumentuje przypadki przemocy wobec kobiet i opiekuje się ofiarami.

Doktor Maha Al Muneef z Arabii Saudyjskiej

Pediatra, fundatorka i założycielka pierwszego programu National Family Safety, mającego na celu walkę z przemocą wobec kobiet i dzieci.

Oinikhol Bobonazarova z Tadżykistanu

Pionierska działaczka społeczna, aktywistka popularyzująca wiedzę o prawach człowieka. Pierwsza kobieta ubiegająca się o fotel prezydenta kraju.

Prawnik Beatrice Mtetwa z Zimbabwe

Adwokat podejmująca najtrudniejsze sprawy, w tym te dotyczące naruszenia wolności prasy, która mimo licznych represji od 20. lat kontynuuje pracę traktowaną jak misję. Adwokatka praw człowieka, której nie złamało aresztowania ani szykany władz.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.