Lubimy myśleć, że jesteśmy jedną, spójną istotą obdarzoną wolną wolą i zdolną do podejmowania racjonalnych decyzji. A co, jeśli jest inaczej i tak naprawdę rządzą nami nieświadome procesy zachodzące w mózgu?

Tekst: Sylwia Skorstad

gazzaniga„Kto tu rządzi – ja, czy mój mózg? Neuronauka a istnienie woli” to emocjonująca i niepokojąca lektura dla wszystkich, których fascynują zagadki ludzkiego umysłu. Jak powstaje schorzenie polegające na tym, że chory jest przekonany, iż bliskie mu osoby zostały zamienione przez sobowtóry? Dlaczego ludzie, którym w trakcie leczenia epilepsji przecięto połączenia nerwowe między lewą a prawą półkulą, nie zauważają żadnej zmiany, choć ich postrzeganie zmienia się diametralnie? Czemu, nie znając przyczyn swojego zachowania, wymyślamy po fakcie racjonalizujące historie? I wreszcie, co najważniejsze – na ile możemy być pewni własnych osądów, decyzji i zdolności do świadomego kontrolowania swoich zachowań? Autor odpowiada na każde z tych pytań. Do nas należy wybór, czy naprawdę chcemy wiedzieć.

Jak wymyślamy życie?

Michael Gazzaniga to niekwestionowany autorytet naukowy. Jest profesorem, autorem dziesięciu znanych publikacji z dziedziny neuropsychologii, dyrektorem Centrum Badania Umysłu SAGE na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara, prezesem Instytutu Neuronaki Poznawczej oraz członkiem Amerykańskiej Akademii Nauki i Sztuki, Instytutu Medycyny oraz Narodowej Akademii Nauk. Jednocześnie umie prostym językiem opowiedzieć o swoich eksperymentach, ich wynikach i wnioskach, jakie można z nich wyciągnąć.

GazzanigaProfesor Gazzaniga wie, że wiele z jego odkryć nie przypadnie do gustu czytelnikowi. Pomysł, iż moglibyśmy podejmować ważne decyzje bez udziału świadomości, a potem tylko je racjonalizować, zdaje się szalony i prowadzi do dość niebezpiecznych wniosków. Mając tę świadomość, autor daje czytelnikowi wiele motywujących wskazówek, jak nową wiedzę praktycznie wykorzystać. Zwraca uwagę, jak ważne są kontakty społeczne, mówi o wielkiej sile ćwiczeń, które zmieniają mózg tak, abyśmy mogli rozwijać swoje talenty i wreszcie ogromnych zaletach gatunku ludzkiego, jakimi są kreatywność i ciekawość.

Neuropsychologia może wkrótce wywrócić naszą dzisiejszą wiedzę o człowieku do góry nogami. Dlaczego? Lektura książki Michaela S. Gazzanigi to dobry początek poszukiwania odpowiedzi.

Kto tu rządzi-ja, czy mój mózg? Neuronauka a istnienie woli”, Michael S. Gazzaniga, Wydawnictwo Smak Słowa

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.