Czy rzeczy, które nas spotykają, mają jakiś głębszy sens? Bohaterowie powieści Michała Protasiuka, szukają odpowiedzi na to pytanie. Każdy na swój sposób.

Tekst: Sylwia Skorstad

Ad infinitumTomasz prowadzi podwójne życie. Od żony, którą obarcza winą za złe decyzje, ucieka w ramiona utrzymanki. „Sponsoruje” studentkę w zamian za usługi seksualne, nigdy nie będąc pewnym, czy dowody jej przywiązania są częścią układu, czy wynikiem uczuć. Mimo to utrzymanka coraz bardziej go fascynuje i Tomasz skłania się ku decyzji, by opuścić dla niej rodzinę. Sam nie wie, na ile jego decyzja jest motywowana niechęcią do żony, a na ile rezerwą wobec autystycznej córki. Zanim jednak zdąży ogłosić swoje plany, dowie się, że dziewczynka została porwana.

W innej części Europy genialny naukowiec David poznaje starego profesora, który nie wiedzieć czemu ratuje go z poważnych kłopotów. Profesor Mayer zaczyna mu opowiadać historię, w którą niełatwo uwierzyć. Praca dla CIA, eksperymenty z osobami mającymi zdolności parapsychiczne, międzynarodowe afery szpiegowskie i zamieszani w nie naukowcy – każdy z elementów opowieści jest jeszcze dziwniejszy od poprzedniego.

Plecionka

Nowa powieść Michała Protasiuka łączy wiele wątków utkanych w misterną plecionkę. Mamy poczucie, że dwie główne historie w końcu znajdą punkt wspólny. Niekiedy łatwo się zagubić w plątaninie miejsc, przestrzeni czasowych i nazwisk, ale wystarczy trzymać się bohaterów i ich emocji, by szybko odnaleźć drogę. Czy to Budapeszt, Langley, Krym, czy Warszawa, przewodnikiem będzie jeden z głównych bohaterów.

„Ad infinitum” to nie jest powieść ku pokrzepieniu serc. Wielu bohaterów szuka odpowiedzi na pytanie o głębsze przyczyny nieszczęść, które ich spotykają. Tomasz nie może się pogodzić z chorobą, a potem zniknięciem swojego dziecka. Zastanawia się, czy to kara za jego przewiny, czy tylko wynik zaniedbań lub celowych działań innych ludzi. Profesor Mayer, który stracił rodzinę w katastrofie lotniczej, próbuje odpowiedzieć na podobne pytania z pomocą zaawansowanej nauki. Obaj, jak my wszyscy, chcieliby wiedzieć, jaki to wszystko ma sens. Czy znajdą odpowiedź? Pozwólcie autorowi się zaskoczyć.

Ad infinitum Michał Protasiuk Wydawnictwo: Powergraph

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.