Ricotta to kluczowy składnik wielu dań w kuchni regionalnej południowych i środkowych Włoch. Ten miękki rodzaj twarogu uzyskuje się z serwatki oddzielonej od skrzepu po ugotowaniu sera. Co jest w nim takiego niesamowitego? Spróbujcie!

Każdy region Półwyspu Apenińskiego może pochwalić się swoją własną recepturą produkcji ricotty, ale jej główne rodzaje to: ricotta infornata, czyli ricotta pieczona, ricotta forte, czyli podlegająca procesowi fermentacji od kilku miesięcy do nawet kilku lat, ricotta affumicata, czyli wędzona oraz ricotta salata, czyli suszona, która dojrzewa nawet pół roku i służy głównie do posypywania makaronów lub sałatek.

shutterstock_152631515

Ricotta ma zastosowanie wszechstronne, doskonale nadaje się zarówno do dań wytrawnych jak i słodkich. Idealnie sprawdzi się jako nadzienie do wszelakich makaronów, tart oraz zapiekanek. Na Sycylii ricotta owcza jest stosowana do różnych wypieków, do farszu cannoli, a także do wspaniałej cassaty.

Jeżeli nie masz pomysłu na dzisiejszy posiłek, wystarczy ci ricotta, makaron oraz ulubione dodatki…

 

Penne z ricottą, pieczonymi orzechami piniowymi i rozmarynem

malma_penne_z_ricotta_zdjecie

Składniki:

•          400 g makaronu, np. Malma penne

•          200 g ricotty

•          1 łyżka orzechów piniowych

•          2 gałązki rozmarynu

•          60-80 g tartego parmezanu

•          oliwa z oliwek

•          sól, pieprz

 

Przygotowanie:

Zaczynamy od pieczenia ricotty w piekarniku na blasze z papierem do pieczenia w temperaturze 180° C przez 20 minut, aż ricotta będzie zarumieniona.

W międzyczasie gotujemy penne w osolonej wodzie i na patelni prażymy orzeszki piniowe. Odkładamy je na bok. Do tej samej patelni wlewamy kilka łyżek oliwy z oliwek i dodajemy ricottę, którą po zapieczeniu kruszymy drewnianą łyżką, następnie dodajemy rozmaryn.

Odcedzamy makaron al dente i wrzucamy do patelni z orzechami piniowymi i ricottą, mieszamy wszystko z dodatkiem kilku łyżek wody, w której gotowany był makaron. Lepiej to zrobić po wyłączeniu ognia albo na bardzo małym ogniu. Kiedy makaron jest na talerzu, dodajemy odrobinę oliwy z oliwek, odrobinę pieprzu i obfitą garść tartego parmezanu.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.