Kiedy my cieszymy się perspektywą wyjazdu na wymarzone wakacje, nasz czworonożny przyjaciel przeżywa bardzo stresujące chwile. Widok walizek to sygnał nadchodzących zmian. Jak zaoszczędzić stresu naszym ulubieńcom i zadbać o ich bezpieczeństwo?

Opinie specjalistów są podzielone. Zoopsycholodzy twierdzą, że w przypadku wyjazdu dłuższego niż dwa tygodnie, warto zabrać towarzysza rodziny ze sobą. Zbyt długa rozłąka może być dla obydwu stron niekorzystna, a jej konsekwencje nieprzewidywalne. Często zdarza się, że zestresowane zwierzę przestaje jeść, co prowadzi do różnych powikłań zdrowotnych. W przypadku krótszego wyjazdu, dobrym pomysłem jest pozostawienie czworonoga z zaufaną nam osobą. Ważne jest, aby znała ona charakter zwierzaka i była przez niego akceptowana.

pupilZminimalizować stres

Niezależnie jednak od tego, czy zabierzemy pupila ze sobą, czy pozostawimy go z kimś bliskim, musimy zadbać o jego bezpieczeństwo, a także komfortowe warunki rozłąki lub czasowej zmiany pobytu. Warto zatroszczyć się o to, aby nasz kot lub pies miał przy sobie swoje ulubione rzeczy. Może to być zarówno kojec, kocyk, jak też zabawka. Znane przedmioty i zapachy z pewnością ułatwią adaptację w nowym miejscu. Nie bez znaczenia jest także, zaopatrzenie przybranego opiekuna w zapas znanej i lubianej przez nasze zwierzęta karmy. Psy i koty zazwyczaj szybko adaptują się do nowych warunków, mimo to nieznane otoczenie jest dla nich zwykle stresujące. Wówczas przypadki nagłej ucieczki, na przykład podczas spaceru, są częste.

Na wypadek zaginięcia

Zaginięcie psa lub kota to wydarzenie dotkliwe dla obydwu stron. Możemy go doświadczyć zarówno w wyniku zmiany otoczenia, jak też powierzenia pupila innej osobie. Wystraszony zwierzak jest nieprzewidywalny. Specjaliści wskazują trzy rodzaje najczęstszych reakcji:

  • poszukiwanie kryjówki w wyniku odczuwanego lęku – wówczas zwierzę ukrywa się w bezpiecznym dla niego miejscu i jedynie głód zmobilizuje go do dalszej wędrówki,
  • zachowanie agresywne – w rezultacie poczucia zagrożenia pojawia się agresja, objawiająca się nietypową reakcją na inne zwierzę, bądź człowieka,
  • permanentna ucieczka, przy której zwierze może podjąć próbę szukania tropu i drogi do domu.

Rolą właściciela jest zapewnienie swojemu pupilowi bezpieczeństwa, a jeśli dojdzie do sytuacji zaginięcia – rozwiązania, które pozwoli go szybko odnaleźć. Prosta identyfikacja zaginionych zwierząt, to podstawa ich szybkiego i szczęśliwego powrotu do domu. Czip i tatuaż są na tej drodze absolutnie niezbędne, wymagają jednak interwencji straży miejskiej i użycia specjalistycznego czytnika.

pupil 2Bezpieczny pupil

Innym rozwiązaniem jest usługa specjalnego breloka zaopatrzonego w całodobową obsługę call center. Dzięki niej odnalezienie zagubionego zwierzaka staje się łatwiejsze, a znalazca chętnie zgłasza się na infolinię, ponieważ usługa gwarantuje mu nagrodę pieniężną za pomoc. Brelok mySafety Bezpieczny Pupil zawiera unikalny kod, pod którym zarejestrowany jest zwierzak oraz numer na infolinię, gdzie całodobowo można zgłosić jego odnalezienie. Pakiet w przypadku zagubienia zarejestrowanego w usłudze czworonoga, zapewnia pokrycie kosztów pomocy weterynaryjnej, opieki oraz ewentualnego leczenia pupila do 250 zł.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.