Już po kilku dniach stosowania diety orientalnej można zaobserwować jej efekty. Sprawia bowiem, że jesteśmy bardziej wypoczęci, przechodzą niechciane bóle głowy, a waga spada. 

shutterstock_324298265

Głównym sekretem diety orientalnej jest tworzenie posiłków, w których utrzymana jest odpowiednia równowaga między produktami ze wszystkich grup żywieniowych. Jak ją osiągnąć? Przede wszystkim należy łączyć dania białkowe z warzywami oraz owocami. Nie można z kolei zestawiać z białkiem węglowodanów. W diecie orientalnej ważne jest także jedzenie pięciu posiłków dziennie i picie odpowiedniej ilości wody. Zastosowanie się do tych mało wymagających zasad sprawi, że nie trzeba będzie skupiać się na liczeniu kalorii i odmierzaniu składników.

Bobik

Jest to odmiana naszego polskiego bobu, różni się jednak wyglądem. Zawartość białka w nasionach bobiku wynosi aż od 26% do 32%. W krajach Orientu bobik stanowi podstawę diety warzywnej, ponieważ posiada więcej masy białkowej niż mięso. Dzięki dużej zawartości białka, bobik może być doskonałą alternatywą dla produktów pochodzenia zwierzęcego.

shutterstock_216063571

Tahina

To masło sezamowe, które znajdziemy w wielu przepisach kuchni Bliskiego Wschodu. Doskonale smakuje na świeżym pieczywie z dodatkiem miodu. Wykorzystywane jest jednak znacznie szerzej, między innymi do przygotowywania sosów, dipów czy orientalnych zup. Tahina jest również jednym z bogatszych źródeł magnezu i wapnia.

Przyprawa curry

To jedna z najbardziej znanych przypraw na świecie. Ma szerokie zastosowanie w kuchni orientalnej, zarówno dzięki swoim walorom smakowym, jak i właściwościom zdrowotnym, które posiada. Dzięki dużej zawartości kurkumy poprawia przemianę materii. Działa także przeciwgrzybiczo, antybakteryjne oraz przeciwzapalnie.

shutterstock_248363104

Pasta z bakłażana

Warzywna pasta z bakłażana jest dobrym źródłem błonnika oraz wspomaga trawienie tłustych mięs. Zaletą bakłażana jest niskokaloryczność, dlatego polecany jest osobom, którym zależy na obniżeniu cholesterolu. To również jedno z ulubionych warzyw mieszkańców regionu Morza Śródziemnego.

Dieta orientalna oraz jej produkty powinny przypaść do gustu zarówno osobom, którym zależy na zdrowym trybie życia, jak i smakoszom poszukującym nowych, ciekawych smaków.

1 komentarz
  1. Strasznie się cieszę, że w coraz większej ilości sklepów można dostać naturalne przyprawy i dodatki właśnie z kuchni orientalnej. Nawet w moim ulubionym sklepie ekopiramidzie już coraz częściej trafiam na takie frykasy, a to tak jakbym znowu wróciła do rodzinnyh podróży po zakamarkach Indii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.