Szkocka krata, inaczej tartan, to wzór kojarzący się ze Szkocją, królową Wiktorią i męskim strojem – kiltem. Tartan jest klasycznym ornamentem składającym się z regularnie rozmieszczonych linii, które tworzą symetryczny, kraciasty wzór. Tradycyjnie występował na kiltach i pledach Szkotów, obecnie można go zobaczyć na ubraniach, meblach i innych dodatkach.

Dawniej określony kolor tartanu wyrażał  przynależność osoby do konkretnego klanu. Po latach ta symbolika się zatarła i obecnie szkocką kratę można znaleźć w szerokiej gamie kolorystycznej oraz w licznych kombinacjach linii – istnieje ok. 700 rodzajów tartanów.

Królowa Wiktoria i moda na kratę

Najpierw szkocka krata zaistniała w modzie, dopiero później została przeniesiona do wnętrz. Popularność tartanów w aranżacji pomieszczeń zawdzięczamy angielskiej królowej Wiktorii, która zauroczona wzorem na ubraniach Szkotów zdecydowała się wykorzystać go przy urządzaniu słynnego zamku Balmoral. Tak zapoczątkowała nowy styl w wystroju wnętrz – styl szkocki. W królewskiej posiadłości wzór kraty dominował wszędzie – na dywanach, meblach, obrusach, zasłonach i ścianach.

Jak wykorzystać kratę w mieszkaniu?

Choć szkocką kratę we wnętrzach zawdzięczamy królowej Wiktorii, to lepiej w całości nie kopiować jej wizji. Tartan lubi dominować we wnętrzu. Najlepiej więc wykorzystać go na jednej sofie, fotelu lub kilku poduszkach dekoracyjnych (pokrowce na twoją dotychczasową sofę lub fotel możesz znaleźć np. w ofercie Dekoria.pl – kolekcja Edinburgh).

Krata wprowadza do wnętrza przytulność, ociepla je i dodaje mu elegancji. Współgra ze stylami tradycyjnymi np. rustykalnym czy kolonialnym, lub z typowo wiejskimi, kurortowymi aranżacjami. Szkocka krata sprawdzi się m.in. w sypialni, gabinecie, salonie czy pokoju chłopca. Dopełnieniem tego wzoru będą drewniane lub skórzane elementy.

Czy wiesz, że szkocka krata…

Szkockiej tradycji związanej z tartanem nie sposób streścić w kilku zdaniach. Jednak poniższe ciekawostki ukazują fenomen tego ponadczasowego kraciastego wzoru.

  1. Istnieje oficjalny szkocki rejestr tartanów (Scottish Register of Tartans), w którym można znaleźć wszystkie rodzaje charakterystycznych krat wraz z opisami.
  2. Polska ma własny wzór szkockiej kraty. Nasz tartan jest w kolorach: czerwonym, niebieskim i białym (kolory pochodzą z połączenia flagi Polski i Szkocji).

  1. Najpopularniejsze tartany to: Black Watch (niebiesko-zielona krata należąca do szkockiej policji) oraz Royal Stewart (tartan królewski, krata z czerwonym tłem).
  2. Oryginalnie tartany były wykonywane ręcznie z najwyższej jakości wełny owczej oraz barwione przy użyciu naturalnych składników.

  1. Maria Skłodowska-Curie, a konkretnie fundacja jej imienia ma swój własny tartan. Specjalna krata powstała 1995 roku.
No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.