Rozwój dziecka w okresie prenatalnym to dopiero początek. Po porodzie maluch nadal się rozwija – po to, aby jeszcze lepiej dostosować się do otaczającego świata i podjąć w pełni samodzielne funkcjonowanie. Oto, jak zmienia się dziecko w okresie trzech pierwszych miesięcy życia.

Rozwój dziecka jest niezwykle fascynujący i zaskakujący. Maluchy dokonują wiele przełomowych osiągnięć, zdobywając coraz nowsze umiejętności. Przez okres trzech pierwszych miesięcy dziecko z noworodka stanie się niemowlęciem, które rozumie dużo więcej i potrafi się komunikować.

Rozwój dziecka w pierwszym miesiącu

Przez pierwszy miesiąc życia dziecka nie zaobserwujesz drastycznych zmian w zachowaniu. W tym okresie większość maluchów potrafi podnieść na krótko głowę w pozycji na brzuchu – leżąc na płaskim podłożu. Ponadto niemowlęta są w stanie zatrzymać wzrok na czyjejś twarzy. Warto przy tym podkreślić, że na tym etapie dziecko rozpoznaje też twarz oraz rejestruje ruch. Może też zareagować na głos mamy.

W tym okresie pojawią się też pierwsze uśmiechy dziecka. Chociaż są one jeszcze nieświadome, dla rodziców jest to niezwykle emocjonujące przeżycie. Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, można zauważyć coraz częstsze otwieranie pięści. Dzięki temu od czasu do czasu maluchowi udaje się utrzymać na chwilę zabawkę lub innym przedmiot w ręce.

Warto przy tym podkreślić, że po ukończeniu pierwszego miesiąca życia, dziecko może jeszcze umieć: reagować (np. płaczem, uciszeniem się, wstrząśnięciem ciała) na dźwięk dzwonka, itp.; podnieść głowę o 45o z pozycji leżenia na brzuchu (na płaskim podłożu); wydawać krótkie gardłowe dźwięki (poza krzykiem i płaczem).

Głowa malucha staje się bardziej kształtna. Znikają obrzęki i zaczerwienienia, a skóra staje się dużo gładsza. Na tym etapie nogi nadal pozostają podkurczone.

Rozwój dziecka w drugim miesiącu

W drugim miesiącu życia dziecka zachodzą jeszcze większe zmiany rozwojowe: psychiczne i fizyczne. Zauważysz, że maluch stanie się coraz bardziej aktywny i będzie miał znacznie lepszy kontakt z otoczeniem. Jednocześnie będzie poznawał otaczający go świat, m.in. poprzez wkładanie rąk do buzi. Wyostrza się przy tym zmysł słuchu i wzroku, dzięki czemu dziecko coraz lepiej reaguje na obecność rodziców oraz próbuje naśladować reakcje obserwowanych przez siebie osób. Możesz również zauważyć, że niemowlę będzie bez trudu rozpoznawać głos bliskich osób i nawet odwracać głowę w ich kierunku. Wykorzystaj to do uspokojenia malucha – śpiewaj kołysanki lub rozmawiaj z dzieckiem, aby zwiększyć jego poczucie bezpieczeństwa.

Drugi miesiąc życia to czas na kolejny skok rozwojowy dotyczący przede wszystkim zdolności rozróżniania dźwięków, smaków oraz zapachów. W tym okresie maluch może być więc bardziej niespokojnym, płaczliwy, rozdrażniony. Na tym etapie możesz zauważyć również wyodrębnienie stałych pór zasypiania. Prawdopodobnie skróci się czas drzemek na rzecz dłuższego nieprzerwanego odpoczynku. Niektóre niemowlęta są w stanie przespać nawet 5-6 godzin bez przebudzania. Po ukończeniu drugiego miesiąca życia, dziecko prawdopodobnie będzie umiało: wydawać dźwięki inne niż płacz oraz podnieść głowę pod kątem 45o, leżąc na brzuchu.

Czasami zdarza się, że niektóre niemowlęta po ukończeniu tego okresu są w stanie sztywno trzymać głowę w pozycji pionowej, wyciągać ręce w kierunku przedmiotu czy przewracać się z boku na plecy.

Rozwój dziecka w trzecim miesiącu życia

Trzeci miesiąc to kolejny okres przełomowy w życiu niemowlęcia. Dziecko wreszcie zauważy, że poza spaniem, jedzeniem i płakaniem istnieją także inne – dużo bardziej fascynujące czynności.

Na tym etapie rozwojowym niemowlę będzie dużo lepiej komunikowało się z otoczeniem. Będzie też wykazywało większe zainteresowanie tym, co dzieje się wokół niego. Może zaskoczyć cię to, że w trzecim miesiącu życia maluch będzie coraz rzadziej płakał. Dużo lepiej radzi sobie z emocjami, dlatego – zamiast płakać – gaworzy lub krzyczy, chcąc zwrócić na siebie uwagę rodzica.

Po ukończeniu trzeciego miesiąca życia, twoje dziecko powinno umieć podnieść głowę pod kątem 45o w pozycji na brzuchu. Pamiętaj jednak, że moment ten może się wydłużyć – szczególnie wtedy, jeśli niemowlę zbyt mało czasu leżało na brzuchu.

Z uwagi na fakt, że w tym okresie dochodzi do dalszego rozwoju układu pokarmowego, zmniejsza się częstotliwość ulewań. W zależności od tego, jak do tej pory rozwijało się twoje dziecko, po ukończeniu trzeciego miesiąca niemowlę może umieć m.in.: spontanicznie się uśmiechać, głośno się śmiać, dokonać przewrotu z pleców na bok, chwycić zabawkę włożoną do ręki, wyciągać ręce w kierunku przedmiotu.

Pamiętaj, że rozwój dziecka przebiega w bardzo indywidualnym tempie. Jeżeli maluch nie jest w stanie wykonać wszystkich wyżej wymienionych czynności, wkrótce się nauczy. Warto też mieć świadomość, że niektóre umiejętności pojawią się szybciej, jeśli niemowlę będzie odpowiednio stymulowane.

Jeżeli masz jakiekolwiek obawy związane z rozwojem swojego dziecka, skontaktuj się z pediatrą. Lekarz rozwieje wątpliwości.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.